HjemAlle kategorierVærktøjer til cloudsikkerhed og compliance

Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance

SaaS Browser sporer 3,355 Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance softwarevirksomheder, hvor 237 er tilføjet inden for de seneste 30 dage. De mest populære lande for Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance SaaS inkluderer United States (884), United Kingdom (136), India (89).

Nøgledatapunkter for Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance

3,355
Total software1
237
Ny (seneste 30 dage)2
264
Affiliateprogrammer3
7
Gennemsnitsalder (år)4
+1,924
Ny (Sidste 365 dage)5
602
Kæret (sidste år)6
23.8%
Årlig churnrate7
30.4%
Gratis prøveperiode8

Virksomhedens størrelsesfordeling9

48
Virksomhed (1.000+)
3.3% af i alt
109
Stor (201-1.000)
7.4% af i alt
285
Mellemstørrelse (51-200)
19.3% af i alt
1,033
Lille (2-50)
70.0% af i alt

Mest etablerede Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance virksomheder

Selskab Medarbejdere Domænevurdering Grundlagt Tilføjet
Trend Micro 10,000 2025-02-26
Palo Alto Networks 2025-02-28
Proofpoint 5,000 2025-02-26
Check Point 10,000 1993 2025-02-08
ActiveState 200 1997 2025-02-04
Dashlane 500 2009 2025-02-04
Tenable 5,000 2025-02-03
SentinelOne 5,000 2013 2025-02-10
SSL Shopper 2025-10-21
Varonis 5,000 2005 2025-02-07

Top 10 lande for Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance SaaS

Følgende lande repræsenterer, hvor de fleste Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance SaaS-virksomheder har hovedkontor, baseret på vores data for 3,355 softwareprodukter.

Land Tælle % af det samlede beløb
United States 884 26.3%
United Kingdom 136 4.1%
India 89 2.7%
Canada 64 1.9%
Israel 61 1.8%
Australia 60 1.8%
Germany 36 1.1%
Singapore 36 1.1%
France 32 1.0%
Netherlands 28 0.8%

Prisdata for Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance

Gennemsnitlig startpris (USD)12
$29/md.
Gennemsnitlig høj pris (USD)13
$150/md.

Markedsmætning for Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance

Denne score beregnes ud fra en kombination af samlede produkter, domæneautoritet, henvisende domæner, virksomhedens alder, trafikvækst, prissætning og virksomhedens tilstedeværelse.

Mætningsscore14
68 / 100 (Medium)

Partnerprogrammer i Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance

264 Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance SaaS-virksomheder tilbyder affiliateprogrammer (7.9% af det samlede antal).

Gennemsnitlig provision15
18%
Provisionstype Fordeling
Engangs 13
Tilbagevendende 24

Senest tilføjet Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance SaaS

Cloud Advisory Solutions Tilføjet 2026-08-28
Offscript Tilføjet 2026-08-28
Vivadere Tilføjet 2026-08-27
GuardRails Tilføjet 2026-08-27
ittools Tilføjet 2026-08-27
Enablement Tilføjet 2026-08-27
Cyber security Tilføjet 2026-08-27
Unit Range Tilføjet 2026-08-27
Remo Tilføjet 2026-08-27
Japetella Tilføjet 2026-08-27

Gennemsnitsalder for Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance SaaS-virksomheder

Den gennemsnitlige Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance SaaS-virksomhed blev grundlagt for 7.0 år siden (gennemsnitligt stiftelsesår: 2019).

B2B/B2C-opdeling for Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance16

195
Både B2B og B2C
5.8%
3,145
Erhverv (B2B)
93.8%
13
Forbruger (B2C)
0.4%

Baseret på 3,353 virksomheder med data om forbrugertyper (99.9% af det samlede antal).

SaaS-opdagelsestrend for Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance

Månedlig SaaS-opdagelsestæller for Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance sammenlignet med dens andel af alle opdagede SaaS. En stigende procent indikerer, at dette segment vokser hurtigere end det samlede marked.

Loading...

Opdag Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance SaaS

Sortere:
Vis filtre
1-filter anvendt · Ryd alt · Spare
Kategori: Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance
Topvalg
Cascade Logo

Cascade

Ejeren har bekræftet sine profiloplysninger, der vises på denne side.
Denne SaaS er populær! Vi har registreret månedlig trafikvækst.
Forfremmet Dette er en promoveret annonce, og vi kan tjene en provision, hvis du tilmelder dig.
This software solution streamlines anti-money laundering (AML) and know your customer (KYC) processes by centralizing client data, automating compliance workflows, and providing real-time monitoring capabilities. Key features include customizable registries for various entities, integrated name screening against global databases, and a live compliance dashboard that ensures organizations remain audit-ready while adapting to evolving regulatory requirements, making it ideal for financial institutions, law firms, and businesses of all sizes that prioritize compliance efficiency.
Anslået: 2019 Den tidligste oprettelsesdato, vi har for denne fortegnelse. Vi bruger forskellige offentligt tilgængelige datakilder.
Forbrugertype: B2B
Uanset om dette er fokuseret på erhvervsmæssig eller individuel brug.
Cloud Security & Compliance Tools
Kategorien for denne annonce.
AMAN Technologies Logo

AMAN Technologies

Ejeren har bekræftet sine profiloplysninger, der vises på denne side.
Managed IT and cybersecurity services provide proactive technology support, layered security measures, cloud integration, and compliance management to ensure small and mid-sized businesses remain secure, productive, and audit-ready. These services address common challenges such as business downtime, security vulnerabilities like phishing and ransomware, complex regulatory compliance requirements, and underutilized cloud tools, making IT simpler, safer, and more reliable for decision-makers, IT teams, and operational leaders.
Network Security & Firewall Solutions
Kategorien for denne annonce.
Cloud Security & Compliance Tools
Kategorien for denne annonce.
Tilmeld dig for at se alle målinger
TiniDrop Logo

TiniDrop

Gratis prøveperiode
Ejeren har bekræftet sine profiloplysninger, der vises på denne side.
A file sharing and hosting service that enables users to upload various file formats such as PDFs, ZIP archives, HTML documents, images, videos, and spreadsheets by simply dragging and dropping, generating a secure, short, and shareable link within seconds. Its main features include automatic detection of file types, global content delivery network (CDN) integration for fast worldwide access, expiration options for shared links, and no requirement for user registration or setup, solving problems related to quick, secure, and hassle-free file sharing for freelancers, designers, developers, educators, and remote collaborators.
Priser: $15-$30/mo
Det månedlige prisinterval for dette SaaS-produkt. Priserne er normaliseret til månedlige beløb, hvor det er muligt.
Document Management & eSignature Tools
Kategorien for denne annonce.
Cloud Security & Compliance Tools
Kategorien for denne annonce.
Tilmeld dig for at se alle målinger
MonitorWorkspace Logo

MonitorWorkspace

Gratis prøveperiode
Ejeren har bekræftet sine profiloplysninger, der vises på denne side.
This platform provides comprehensive monitoring, management, and compliance solutions for Google Workspace environments, enabling IT administrators to oversee user activities, email, chat communications, user accounts, groups, and licensing from a single unified dashboard. Its key features include real-time user activity tracking, automated offboarding processes, audit-ready reporting, full visibility into user behavior and security settings, and seamless synchronization of organizational data without requiring CSV exports. Designed for IT professionals responsible for enterprise security and operational efficiency, it addresses challenges such as disparate admin interfaces, time-consuming manual audits, uncontrolled user access, license wastage, and security vulnerabilities stemming from stale or misconfigured groups and permissions.
Priser: $2-$7/mo
Det månedlige prisinterval for dette SaaS-produkt. Priserne er normaliseret til månedlige beløb, hvor det er muligt.
Cloud Security & Compliance Tools
Kategorien for denne annonce.
Tilmeld dig for at se alle målinger
Eyre Meet Logo

Eyre Meet

Denne SaaS er populær! Vi har registreret månedlig trafikvækst. Gratis prøveperiode
This platform provides secure, compliant, and sovereign online and hybrid meeting solutions tailored for European organizations, emphasizing data privacy, encryption, and regulatory adherence. It features end-to-end encrypted video conferencing, AI-powered productivity tools such as automatic meeting summaries, task management, action item tracking, and detailed audit logs, solving issues related to data sovereignty, security, and compliance for sensitive conversations. Designed for government agencies, healthcare providers, regulated industries, and private enterprises, it offers robust privacy controls, offline meeting capabilities, and open standards to ensure safe, independent collaboration outside of US-controlled cloud services.
Priser: $19.95-$215.4/mo
Det månedlige prisinterval for dette SaaS-produkt. Priserne er normaliseret til månedlige beløb, hvor det er muligt.
Meeting Scheduling Software
Kategorien for denne annonce.
GDPR & Data Privacy Compliance Tools
Kategorien for denne annonce.
Tilmeld dig for at se alle målinger
Confidios Labs Logo

Confidios Labs

Ejeren har bekræftet sine profiloplysninger, der vises på denne side.
Confidios offers a solution for managing self-sovereign data, allowing users to control their data with personalized rules. The platform simplifies complex access policies and ensures data integrity while enabling secure sharing across various systems and partners.
Priser: £0/mo
Det månedlige prisinterval for dette SaaS-produkt. Priserne er normaliseret til månedlige beløb, hvor det er muligt.
Business Intelligence & Analytics
Kategorien for denne annonce.
AI-powered Document Processing
Kategorien for denne annonce.
Tilmeld dig for at se alle målinger
Treza Labs Logo

Treza Labs

Denne SaaS er populær! Vi har registreret månedlig trafikvækst.
Ejeren har bekræftet sine profiloplysninger, der vises på denne side.
This sophisticated privacy infrastructure facilitates the deployment and management of secure, confidential applications within hardware-protected trusted execution environments, ensuring cryptographic privacy guarantees across various cloud providers. Its key features include secure enclave computation for running private containers and microservices, private job orchestration with multi-signature key management, event-driven reactive execution, cryptographically-verifiable privacy attestations, and a unified interface supporting multiple trusted execution architectures, making it ideal for compliance teams, decentralized finance (DeFi) protocols, fintech companies, and developers seeking comprehensive data privacy, verifiable secure computation, and zero-knowledge identity verification solutions.
Priser: $140/mo
Det månedlige prisinterval for dette SaaS-produkt. Priserne er normaliseret til månedlige beløb, hvor det er muligt.
Cloud Security & Compliance Tools
Kategorien for denne annonce.
Tilmeld dig for at se alle målinger
IRIS Logo

IRIS

Ejeren har bekræftet sine profiloplysninger, der vises på denne side.
This cloud cost management platform provides comprehensive visibility and control over cloud infrastructure expenses across multiple accounts and regions by offering real-time cost monitoring, AI-driven cost modeling for complex workloads, and natural language querying for insights, solving the problem of opaque and unpredictable cloud billing. Its main features include continuous cost tracking, automated cost projections using machine learning, intuitive chat-based infrastructure analysis, customizable budget alerts, and detailed trend analysis, making it suitable for engineers, finance teams, and cloud administrators seeking to optimize spending, prevent budget overruns, and gain clarity on cloud expenditures.
Priser: €25-€100/mo
Det månedlige prisinterval for dette SaaS-produkt. Priserne er normaliseret til månedlige beløb, hvor det er muligt.
Cloud Security & Compliance Tools
Kategorien for denne annonce.
Tilmeld dig for at se alle målinger
Rhea Logo

Rhea

Ejeren har bekræftet sine profiloplysninger, der vises på denne side.
This software solution provides a centralized platform for managing, securing, and controlling business data across multiple storage and cloud environments, ensuring data remains encrypted before storage and readable only with authorized access. Key features include unified security layers with integrated authentication and zero-knowledge encryption, flexible deployment plans tailored to organizational data volume and usage, self-serve onboarding, and support for Bring Your Own Storage (BYOS) configurations, enabling organizations to safeguard sensitive information while maintaining data usability and operational efficiency. It addresses problems related to data security, access control, regulatory compliance, and data sharing challenges faced by enterprises, IT teams, and data custodians seeking to enhance privacy, reduce vulnerabilities, and maintain strict control over sensitive information across complex IT ecosystems.
Priser: €399-€4999/mo
Det månedlige prisinterval for dette SaaS-produkt. Priserne er normaliseret til månedlige beløb, hvor det er muligt.
Cloud Security & Compliance Tools
Kategorien for denne annonce.
Data Governance & Catalog Tools
Kategorien for denne annonce.
Tilmeld dig for at se alle målinger
Nubesti Logo

Nubesti

Ejeren har bekræftet sine profiloplysninger, der vises på denne side.
Nubesti offers a comprehensive cybersecurity platform that protects businesses from various online threats. With services like 24/7 monitoring, vulnerability management, and cloud security, organizations can ensure a safe and resilient digital environment.
Priser: $690-$1500/mo
Det månedlige prisinterval for dette SaaS-produkt. Priserne er normaliseret til månedlige beløb, hvor det er muligt.
Cloud Security & Compliance Tools
Kategorien for denne annonce.
Tilmeld dig for at se alle målinger
* Nogle eller alle dele af denne side kan være genereret af kunstig intelligens, så verificér venligst alle kritiske oplysninger uafhængigt.

Ofte stillede spørgsmål

Hvor mange Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance SaaS-virksomheder er der?

SaaS-browser sporer 3,355 Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance softwareprodukter fra September 2026. 237 nye Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance SaaS-virksomheder er blevet tilføjet i de seneste 30 dage.

Hvor mange nye Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance SaaS-virksomheder tilføjes hver måned?

237 nye Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance SaaS-virksomheder er blevet tilføjet til SaaS Browser i de seneste 30 dage. Vores proprietære crawlinginfrastruktur opdager løbende nye softwareprodukter.

Hvad er de mest etablerede Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance SaaS-virksomheder?

De mest etablerede Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance SaaS-virksomheder efter domæneautoritet inkluderer Trend Micro, Palo Alto Networks, Proofpoint, Check Point, ActiveState. Disse virksomheder repræsenterer de højeste domænerangeringsscorer i Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance-kategorien.

Hvad er den typiske virksomhedsstørrelse for Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance SaaS?

Blandt Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance SaaS-virksomheder med medarbejderdata er størrelsesfordelingen: - 48 (3.3%), - 109 (7.4%), - 285 (19.3%), - 1,033 (70.0%).

Hvilke lande har flest Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance SaaS-virksomheder?

De største lande for Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance SaaS er: United States (884), United Kingdom (136), India (89), Canada (64), Israel (61). Disse repræsenterer de største koncentrationer af Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance softwarevirksomheder globalt.

Hvor stor en procentdel af Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance SaaS-virksomheder tilbyder affiliateprogrammer?

264 Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance SaaS-virksomheder tilbyder affilierede programmer, hvilket repræsenterer 7.9% af al Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance software, der spores af SaaS-browseren. Den gennemsnitlige provisionssats er 18%.

Hvad er gennemsnitsalderen for Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance SaaS-virksomheder?

Den gennemsnitlige Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance SaaS-virksomhed blev grundlagt for 7.0 år siden, med et gennemsnitligt stiftelsesår på 2019.

Er Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance SaaS-virksomheder primært B2B eller B2C?

Baseret på tilgængelige data er Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance SaaS-virksomheder fordelt som følger: Både B2B og B2C (5.8%), Erhverv (B2B) (93.8%), Forbruger (B2C) (0.4%).

Hvad er de nyeste Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance SaaS-virksomheder?

De senest opdagede Værktøjer til cloudsikkerhed og compliance SaaS-virksomheder inkluderer Cloud Advisory Solutions, Offscript, Vivadere, GuardRails, ittools. SaaS Browser opdager og indekserer løbende nye softwareprodukter ved hjælp af proprietær crawling-infrastruktur.

Om SaaS-browseren

SaaS Browser er den største og mest opdaterede SaaS-database på internettet - det ultimative prospekterings- og researchværktøj for SaaS-virksomheder.

Vi opdager nye værktøjer uger efter lanceringen, før de vises i Apollo, ZoomInfo eller andre databaser. Vores specialbyggede platform sporer udelukkende rigtige softwareprodukter med verificerede data, i modsætning til generiske prospekteringsværktøjer, der er forurenet med bureauer, konsulentfirmaer og forældede lister.

Fra Fortune 500-virksomheder til bootstrappede startups, der lanceres i denne uge – hvis det er SaaS, sporer vi det.

Sådan beregnes disse tal

  1. Total software. Antallet af publicerede SaaS-virksomheder, der i øjeblikket er listet for dette udvalg. Kun virksomheder, der består vores automatiske kvalitetstjek, tælles med.
  2. Ny (seneste 30 dage). Nettoantallet af SaaS-virksomheder, der er nyligt publiceret for dette udvalg i de seneste 30 dage.
  3. Affiliateprogrammer. Antallet af listede SaaS-virksomheder, der driver et verificeret affiliate- eller henvisningsprogram.
  4. Gennemsnitsalder (år). Median-alderen, i år, for virksomheder i dette udvalg, baseret på grundlæggelsesår. Medianen er den midterste værdi, så halvdelen er ældre og halvdelen yngre.
  5. Ny (Sidste 365 dage). Antallet af SaaS-virksomheder, der er publiceret for dette udvalg over de seneste 365 dage.
  6. Kæret (sidste år). Virksomheder publiceret inden for det seneste år, der ikke længere er listet — de gik offline, blev fjernet eller holdt op med at bestå vores kvalitetstjek.
  7. Årlig churnrate. Den årlige churnrate — churnede virksomheder som en procentdel af alle virksomheder publiceret i det seneste år (stadig listede plus churnede).
  8. Gratis prøveperiode. Procentdelen af listede virksomheder i dette udvalg, der tilbyder en gratis prøveperiode.
  9. Virksomhedens størrelsesfordeling. Fordeling af virksomheder efter antal medarbejdere: solo (1), lille (2–50), mellem (51–200), stor (201–1,000), virksomhed (1,000+). Procenter er af virksomheder med medarbejderdata.
  10. Gennemsnitlig startpris (USD). Median-entry-level-månedsprisen (USD) på tværs af virksomheder i dette udvalg med prisdata.
  11. Gennemsnitlig høj pris (USD). Median-premium-månedsprisen (USD) på tværs af virksomheder i dette udvalg med prisdata.
  12. Mætningsscore. En markedsmætningsscore på 0–100, der kombinerer samlede produkter, domæneautoritet, henvisende domæner, virksomhedens alder, trafikvækst, prisfastsættelse og virksomhedens tilstedeværelse. Højere betyder mere konkurrencepræget.
  13. Gennemsnitlig provision. Median-affiliateprovisionssatsen, der tilbydes af virksomheder i dette udvalg, der driver et affiliateprogram.
  14. B2B / B2C-opdeling. Opdeling af virksomheder efter målmarked — erhverv (B2B), forbruger (B2C) eller begge — blandt dem med forbrugertypedata.