Betalningsgateways
SaaS-webbläsare spårar 3,147 Betalningsgateways mjukvaruföretag, med 191 tillagda under de senaste 30 dagarna. De populäraste länderna för Betalningsgateways SaaS inkluderar United States (462), United Kingdom (175), India (144).
Viktiga datapunkter för Betalningsgateways
Företagsstorleksfördelning9
Mest etablerade Betalningsgateways företag
| Företag | Anställda | Domänbetyg | Grundad | Tillagd |
|---|---|---|---|---|
| Venmo | — | — | — | 2025-02-28 |
| Payoneer | 5,000 | — | 2005 | 2025-02-10 |
| GoCardless | 1,000 | — | 2011 | 2025-02-05 |
| SumUp | 5,000 | — | — | 2025-03-07 |
| Link | — | — | — | 2025-08-18 |
| Plisio | — | — | — | 2025-02-11 |
| Verifone | 5,000 | — | 1981 | 2025-02-28 |
| Paysafe | 5,000 | — | 1996 | 2025-02-28 |
| Eway | 200 | — | 1998 | 2025-02-10 |
| Triple A Technologies | 200 | — | 2020 | 2025-11-17 |
Topp 10 länder för Betalningsgateways SaaS
Följande länder representerar var de flesta Betalningsgateways SaaS-företag har sitt huvudkontor, baserat på våra data för 3,147 programvaruprodukter.
| Land | Räkna | % av totalt |
|---|---|---|
| United States | 462 | 14.7% |
| United Kingdom | 175 | 5.6% |
| India | 144 | 4.6% |
| Nigeria | 113 | 3.6% |
| Canada | 64 | 2.0% |
| Australia | 43 | 1.4% |
| United Arab Emirates | 33 | 1.0% |
| South Africa | 29 | 0.9% |
| Singapore | 27 | 0.9% |
| Kenya | 26 | 0.8% |
Prisdata för Betalningsgateways
Marknadsmättnad för Betalningsgateways
Denna poäng beräknas utifrån en kombination av totala produkter, domänauktoritet, hänvisande domäner, företagets ålder, trafiktillväxt, prissättning och närvaro på företaget.
Partnerprogram i Betalningsgateways
210 Betalningsgateways SaaS-företag erbjuder affiliateprogram (6.7 % av totalen).
Senast tillagda Betalningsgateways SaaS
Genomsnittsåldern för Betalningsgateways SaaS-företag
Det genomsnittliga Betalningsgateways SaaS-företaget grundades för 7.0 år sedan (genomsnittligt grundår: 2019).
B2B/B2C-uppdelning för Betalningsgateways16
Baserat på 3,140 företag med konsumenttypdata (99.8 % av totalen).
SaaS-upptäcktstrend för Betalningsgateways
Månatligt antal SaaS-upptäckter för Betalningsgateways jämfört med dess andel av alla upptäckta SaaS. En stigande procentsats indikerar att detta segment växer snabbare än den totala marknaden.
Upptäck Betalningsgateways SaaS
Avancerade filter
Vordali Inc
PassimPay
PayBooqs
Whop WooCommerce Plugin
eCheckPlan
Exirom
hum4nus
WeavoPay
Vanliga frågor
Hur många Betalningsgateways SaaS-företag finns det?
SaaS-webbläsaren spårar 3,147 Betalningsgateways programvaruprodukter från och med September 2026. 191 nya Betalningsgateways SaaS-företag har lagts till under de senaste 30 dagarna.
Hur många nya Betalningsgateways SaaS-företag läggs till varje månad?
191 nya Betalningsgateways SaaS-företag har lagts till i SaaS Browser under de senaste 30 dagarna. Vår egenutvecklade crawlinginfrastruktur upptäcker kontinuerligt nya programvaruprodukter.
Vilka är de mest etablerade Betalningsgateways SaaS-företagen?
De mest etablerade Betalningsgateways SaaS-företagen per domänauktoritet inkluderar Venmo, Payoneer, GoCardless, SumUp, Link. Dessa företag representerar de högsta domänrankningarna i Betalningsgateways-kategorin.
Vilken är den typiska företagsstorleken för Betalningsgateways SaaS?
Bland Betalningsgateways SaaS-företag med medarbetardata är storleksfördelningen: - 31 (3.6%), - 58 (6.7%), - 182 (21.1%), - 591 (68.6%).
Vilka länder har flest Betalningsgateways SaaS-företag?
De främsta länderna för Betalningsgateways SaaS är: United States (462), United Kingdom (175), India (144), Nigeria (113), Canada (64). Dessa representerar den största koncentrationen av Betalningsgateways mjukvaruföretag globalt.
Hur stor andel av Betalningsgateways SaaS-företag erbjuder affiliateprogram?
210 Betalningsgateways SaaS-företag erbjuder affiliateprogram, vilket representerar 6.7 % av all Betalningsgateways programvara som spåras av SaaS-webbläsare. Den genomsnittliga provisionssatsen är 20 %.
Vad är medelåldern för Betalningsgateways SaaS-företag?
Det genomsnittliga Betalningsgateways SaaS-företaget grundades för 7.0 år sedan, med ett genomsnittligt grundår på 2019.
Är Betalningsgateways SaaS-företag mestadels B2B eller B2C?
Baserat på tillgänglig data fördelar sig Betalningsgateways SaaS-företag enligt följande: Både B2B och B2C (27.5%), Företag (B2B) (71.2%), Konsument (B2C) (1.3%).
Vilka är de nyaste Betalningsgateways SaaS-företagen?
De senast upptäckta Betalningsgateways SaaS-företagen inkluderar PivaPay, Kreta Payments, Route, LariPay, Infinity Africa. SaaS Browser upptäcker och indexerar kontinuerligt nya programvaruprodukter med hjälp av egenutvecklad crawlinginfrastruktur.
Om SaaS-webbläsare
SaaS Browser är den största och mest uppdaterade SaaS-databasen på internet – det ultimata prospekterings- och forskningsverktyget för SaaS-företag.
Vi upptäcker nya verktyg veckor efter lansering, innan de visas i Apollo, ZoomInfo eller andra databaser. Vår specialbyggda plattform spårar uteslutande riktiga programvaruprodukter med verifierad data, till skillnad från generiska prospekteringsverktyg som är förorenade med byråer, konsultföretag och föråldrade listningar.
Från Fortune 500-företag till nystartade företag som lanseras den här veckan – om det är SaaS, spårar vi det.
Så här beräknas dessa siffror
- Total programvara. Antalet publicerade SaaS-företag som för närvarande listas för detta urval. Endast företag som klarar våra automatiska kvalitetskontroller räknas.
- Nytt (senaste 30 dagarna). Nettoantalet SaaS-företag som nyligen publicerats för detta urval under de senaste 30 dagarna.
- Partnerprogram. Antalet listade SaaS-företag som driver ett verifierat affiliate- eller hänvisningsprogram.
- Genomsnittlig ålder (år). Medianåldern, i år, för företag i detta urval, baserat på grundningsår. Medianen är mittvärdet, så hälften är äldre och hälften yngre.
- Nytt (senaste 365 dagarna). Antalet SaaS-företag som publicerats för detta urval under de senaste 365 dagarna.
- Kårnad (förra året). Företag som publicerats under det senaste året men som inte längre är listade — de gick offline, togs bort eller slutade klara våra kvalitetskontroller.
- Årlig bortfallsfrekvens. Den årliga churn-frekvensen — churnade företag som en andel av alla företag som publicerats under det senaste året (fortfarande listade plus churnade).
- Gratis provperiod. Andelen listade företag i detta urval som erbjuder en gratis provperiod.
- Företagsstorleksfördelning. Fördelning av företag efter antal anställda: ensam (1), liten (2–50), mellan (51–200), stor (201–1,000), företag (1,000+). Procentsatserna avser företag med data om anställda.
- Genomsnittligt startpris (USD). Median för det månatliga ingångspriset (USD) över företag i detta urval med prissättningsdata.
- Genomsnittligt högsta pris (USD). Median för det premiummånatliga priset (USD) över företag i detta urval med prissättningsdata.
- Mättnadspoäng. En marknadsmättnadspoäng på 0–100 som kombinerar totalt antal produkter, domänauktoritet, hänvisande domäner, företagsålder, trafiktillväxt, prissättning och företagsnärvaro. Högre betyder mer konkurrensutsatt.
- Genomsnittlig provision. Median för affiliate-provisionssatsen som erbjuds av företag i detta urval som driver ett affiliateprogram.
- B2B/B2C-uppdelning. Uppdelning av företag efter målmarknad — företag (B2B), konsument (B2C) eller båda — bland dem med data om konsumenttyp.