Fakturering og betalingsbehandling
SaaS Browser sporer 3,668 Fakturering og betalingsbehandling softwarevirksomheder, hvor 243 er tilføjet inden for de seneste 30 dage. De mest populære lande for Fakturering og betalingsbehandling SaaS inkluderer United States (604), India (216), United Kingdom (135).
Nøgledatapunkter for Fakturering og betalingsbehandling
Virksomhedens størrelsesfordeling9
Mest etablerede Fakturering og betalingsbehandling virksomheder
| Selskab | Medarbejdere | Domænevurdering | Grundlagt | Tilføjet |
|---|---|---|---|---|
| Stripe | 10,000 | — | 2010 | 2025-02-07 |
| Authorize.net | 1,000 | — | 1996 | 2026-03-10 |
| Mollie | — | — | — | 2025-02-04 |
| Wave | 500 | — | — | 2025-02-04 |
| FundRazr | — | — | — | 2025-02-28 |
| fastspring | 200 | — | 2005 | 2025-02-28 |
| Dwolla | 200 | — | 2008 | 2025-02-05 |
| Quadient | 5,000 | — | 1924 | 2025-02-26 |
| Refrens | 200 | — | 2018 | 2025-02-06 |
| Invoice Ninja | — | — | — | 2025-02-07 |
Top 10 lande for Fakturering og betalingsbehandling SaaS
Følgende lande repræsenterer, hvor de fleste Fakturering og betalingsbehandling SaaS-virksomheder har hovedkontor, baseret på vores data for 3,668 softwareprodukter.
| Land | Tælle | % af det samlede beløb |
|---|---|---|
| United States | 604 | 16.5% |
| India | 216 | 5.9% |
| United Kingdom | 135 | 3.7% |
| Australia | 77 | 2.1% |
| Canada | 60 | 1.6% |
| Nigeria | 48 | 1.3% |
| South Africa | 48 | 1.3% |
| Malaysia | 33 | 0.9% |
| United Arab Emirates | 31 | 0.8% |
| Bangladesh | 25 | 0.7% |
Prisdata for Fakturering og betalingsbehandling
Markedsmætning for Fakturering og betalingsbehandling
Denne score beregnes ud fra en kombination af samlede produkter, domæneautoritet, henvisende domæner, virksomhedens alder, trafikvækst, prissætning og virksomhedens tilstedeværelse.
Partnerprogrammer i Fakturering og betalingsbehandling
231 Fakturering og betalingsbehandling SaaS-virksomheder tilbyder affiliateprogrammer (6.3% af det samlede antal).
Senest tilføjet Fakturering og betalingsbehandling SaaS
Gennemsnitsalder for Fakturering og betalingsbehandling SaaS-virksomheder
Den gennemsnitlige Fakturering og betalingsbehandling SaaS-virksomhed blev grundlagt for 7.0 år siden (gennemsnitligt stiftelsesår: 2019).
B2B/B2C-opdeling for Fakturering og betalingsbehandling16
Baseret på 3,663 virksomheder med data om forbrugertyper (99.9% af det samlede antal).
SaaS-opdagelsestrend for Fakturering og betalingsbehandling
Månedlig SaaS-opdagelsestæller for Fakturering og betalingsbehandling sammenlignet med dens andel af alle opdagede SaaS. En stigende procent indikerer, at dette segment vokser hurtigere end det samlede marked.
Opdag Fakturering og betalingsbehandling SaaS
Avancerede filtre
uBilly
InvoiceDeck
Gratis prøveperiodeDocFLO
Free Pro Invoice
Gratis prøveperiodePayStream Pro
Gratis prøveperiodeOfte stillede spørgsmål
Hvor mange Fakturering og betalingsbehandling SaaS-virksomheder er der?
SaaS-browser sporer 3,668 Fakturering og betalingsbehandling softwareprodukter fra September 2026. 243 nye Fakturering og betalingsbehandling SaaS-virksomheder er blevet tilføjet i de seneste 30 dage.
Hvor mange nye Fakturering og betalingsbehandling SaaS-virksomheder tilføjes hver måned?
243 nye Fakturering og betalingsbehandling SaaS-virksomheder er blevet tilføjet til SaaS Browser i de seneste 30 dage. Vores proprietære crawlinginfrastruktur opdager løbende nye softwareprodukter.
Hvad er de mest etablerede Fakturering og betalingsbehandling SaaS-virksomheder?
De mest etablerede Fakturering og betalingsbehandling SaaS-virksomheder efter domæneautoritet inkluderer Stripe, Authorize.net, Mollie, Wave, FundRazr. Disse virksomheder repræsenterer de højeste domænerangeringsscorer i Fakturering og betalingsbehandling-kategorien.
Hvad er den typiske virksomhedsstørrelse for Fakturering og betalingsbehandling SaaS?
Blandt Fakturering og betalingsbehandling SaaS-virksomheder med medarbejderdata er størrelsesfordelingen: - 17 (2.1%), - 52 (6.3%), - 132 (16.1%), - 619 (75.5%).
Hvilke lande har flest Fakturering og betalingsbehandling SaaS-virksomheder?
De største lande for Fakturering og betalingsbehandling SaaS er: United States (604), India (216), United Kingdom (135), Australia (77), Canada (60). Disse repræsenterer de største koncentrationer af Fakturering og betalingsbehandling softwarevirksomheder globalt.
Hvor stor en procentdel af Fakturering og betalingsbehandling SaaS-virksomheder tilbyder affiliateprogrammer?
231 Fakturering og betalingsbehandling SaaS-virksomheder tilbyder affilierede programmer, hvilket repræsenterer 6.3% af al Fakturering og betalingsbehandling software, der spores af SaaS-browseren. Den gennemsnitlige provisionssats er 20%.
Hvad er gennemsnitsalderen for Fakturering og betalingsbehandling SaaS-virksomheder?
Den gennemsnitlige Fakturering og betalingsbehandling SaaS-virksomhed blev grundlagt for 7.0 år siden, med et gennemsnitligt stiftelsesår på 2019.
Er Fakturering og betalingsbehandling SaaS-virksomheder primært B2B eller B2C?
Baseret på tilgængelige data er Fakturering og betalingsbehandling SaaS-virksomheder fordelt som følger: Både B2B og B2C (23.9%), Erhverv (B2B) (75.9%), Forbruger (B2C) (0.2%).
Hvad er de nyeste Fakturering og betalingsbehandling SaaS-virksomheder?
De senest opdagede Fakturering og betalingsbehandling SaaS-virksomheder inkluderer InvoiceSnooze, QuoteOnSpot, Merchantpayd, AanvraX, Malik Traders. SaaS Browser opdager og indekserer løbende nye softwareprodukter ved hjælp af proprietær crawling-infrastruktur.
Om SaaS-browseren
SaaS Browser er den største og mest opdaterede SaaS-database på internettet - det ultimative prospekterings- og researchværktøj for SaaS-virksomheder.
Vi opdager nye værktøjer uger efter lanceringen, før de vises i Apollo, ZoomInfo eller andre databaser. Vores specialbyggede platform sporer udelukkende rigtige softwareprodukter med verificerede data, i modsætning til generiske prospekteringsværktøjer, der er forurenet med bureauer, konsulentfirmaer og forældede lister.
Fra Fortune 500-virksomheder til bootstrappede startups, der lanceres i denne uge – hvis det er SaaS, sporer vi det.
Sådan beregnes disse tal
- Total software. Antallet af publicerede SaaS-virksomheder, der i øjeblikket er listet for dette udvalg. Kun virksomheder, der består vores automatiske kvalitetstjek, tælles med.
- Ny (seneste 30 dage). Nettoantallet af SaaS-virksomheder, der er nyligt publiceret for dette udvalg i de seneste 30 dage.
- Affiliateprogrammer. Antallet af listede SaaS-virksomheder, der driver et verificeret affiliate- eller henvisningsprogram.
- Gennemsnitsalder (år). Median-alderen, i år, for virksomheder i dette udvalg, baseret på grundlæggelsesår. Medianen er den midterste værdi, så halvdelen er ældre og halvdelen yngre.
- Ny (Sidste 365 dage). Antallet af SaaS-virksomheder, der er publiceret for dette udvalg over de seneste 365 dage.
- Kæret (sidste år). Virksomheder publiceret inden for det seneste år, der ikke længere er listet — de gik offline, blev fjernet eller holdt op med at bestå vores kvalitetstjek.
- Årlig churnrate. Den årlige churnrate — churnede virksomheder som en procentdel af alle virksomheder publiceret i det seneste år (stadig listede plus churnede).
- Gratis prøveperiode. Procentdelen af listede virksomheder i dette udvalg, der tilbyder en gratis prøveperiode.
- Virksomhedens størrelsesfordeling. Fordeling af virksomheder efter antal medarbejdere: solo (1), lille (2–50), mellem (51–200), stor (201–1,000), virksomhed (1,000+). Procenter er af virksomheder med medarbejderdata.
- Gennemsnitlig startpris (USD). Median-entry-level-månedsprisen (USD) på tværs af virksomheder i dette udvalg med prisdata.
- Gennemsnitlig høj pris (USD). Median-premium-månedsprisen (USD) på tværs af virksomheder i dette udvalg med prisdata.
- Mætningsscore. En markedsmætningsscore på 0–100, der kombinerer samlede produkter, domæneautoritet, henvisende domæner, virksomhedens alder, trafikvækst, prisfastsættelse og virksomhedens tilstedeværelse. Højere betyder mere konkurrencepræget.
- Gennemsnitlig provision. Median-affiliateprovisionssatsen, der tilbydes af virksomheder i dette udvalg, der driver et affiliateprogram.
- B2B / B2C-opdeling. Opdeling af virksomheder efter målmarked — erhverv (B2B), forbruger (B2C) eller begge — blandt dem med forbrugertypedata.